Az órán való részvétel kötelező!

 

AZ EGYHÁZKORMÁNYZATI HATALOM GYAKORLÁSA, KÜLÖNÖS TEKINTETTEL A MEGYÉSPÜSPÖKI HIVATALRA

Tematika:

A) AZ EGYHÁZKORMÁNYZATI HATALOM A LELKIPÁSZTORKODÁS SZOLGÁLATÁBAN


1. Bevezetés. 2. Az Egyház és a benne működő kormányzati hatalom fogalma. 2.1. Az egyházkormányzati hatalom természete 2.2. A kormányzati beállítottság 2.3. A szent hatalomnak és szerves részének, az egyházkormányzati hatalomnak eredete 3. A lelkipásztori terep és szituáció mint az egyházkormányzati hatalom igazságos és irgalmas érvényesítésének alkalma és helye. 3.1. Az igazságosság és az irgalom érvényesítésének alapelvei a lelkipásztori terepen 3.2. Az igazságosság és az irgalom érvényesítése a tanításban 3.3. Az igazságosság és az irgalom érvényesítése a megszentelésben 3.4. Az igazságosság és az irgalom érvényesítése a kormányzásban 3.5. Az egyházkormányzati hatalom helyes gyakorlásának kulcsa: a mérlegelés adománya 4. Befejezés.

B) A MEGYÉSPÜSPÖKI HIVATALLAL JÁRÓ KÖTELESSÉGEK ÉS JOGOK, ILLETVE AZ EVANGÉLIUM (KRISZTUS) SZELLEMÉBEN TÖRTÉNŐ ÉRVÉNYESÍTÉSÜK SZEMPONTJAI (Avagy a vezetés művészetéről)


1. Bevezetés. 2. Krisztus személye és küldetése. 3. A megyéspüspöki hivatal, mint az apostolutódi feladattal járó tartós feladatkör. 3.1. A püspökök az apostolok utódai 3.2. A megyéspüspöki hivatal 3.2.1. A megyéspüspöki hivatallal járó kötelességek és jogok 4. A megyéspüspöki hivatallal járó kötelességek és jogok gyakorlásáról általában. 4.1. A lelkipásztori terep és szituáció mint az egyházkormányzati hatalom igazságos és irgalmas érvényesítésének alkalma és helye 4.2. Az igazságosság és az irgalom érvényesítésének alapelvei a lelkipásztori terepen 4.3. A kötelességek és jogok gyakorlásának akkordjai 5. A püspöki tekintély, mint az apostoli tevékenység végső immanens rendező elve. 5.1. A jó vezető személyiségjegyei 5.2. A püspök az ún. vegyes kormányzás (regimen mixtum) megtestesítője 6. Befejezés.

C) MEGFONTOLÁSOK A PAPNEVELŐ INTÉZETEINKRŐL, A HITOKTATÓ-KÉPZÉSÜNKRŐL ÉS EGYHÁZI FAKULTÁSUNKRÓL (Avagy a természetjogi gondolkodás egy sajátossága: az organicitás elve)


1. Bevezetés. 2. Megfontolások az organicitás elvéről. 3. A papnevelő intézetek, az egyházi fakultások és a katekéta-iskolák jogállása és sajátos céljai. 4. Az egyházi közjó és az ilyen intézmények kapcsolata. 5. Egy stratégiai terv vázlata. 5.1. Illetékes személyek és/vagy fórumok 6. Befejezés.


D) A MEGYÉSPÜSPÖKI SZOLGÁLAT A PÜSPÖKI SZOLGÁLAT DIREKTÓRIUMA TÜKRÉBEN


1. Bevezetés. 2. A püspöki szolgálat direktóriuma (Apostolorum Successores). 2.1. A direktórium, mint jogi eszköz 2.1.1. A direktórium szerkezete 2.2. Az Apostolorum successores direktórium, mint a megyéspüspöki szolgálat helyes betöltésének útmutatója 2.3. A direktórium értékelése 3. Befejezés.